Skip to main content

Najpiękniejsze rodzaje kolczyków – poznaj nasz ranking

Kolczyki to jeden z najstarszych rodzajów biżuterii znany ludzkości od tysięcy lat. W tym czasie bardzo często zmieniała się moda i obowiązujące trendy, które przynosiły nam coraz to nowsze rodzaje kolczyków, różniących się między sobą wzornictwem, wielkością, materiałem oraz sposobem zapięcia. Obecnie w salonach jubilerskich znajdziemy setki najróżniejszych modeli, które mają za zadanie podkreślić naszą urodę, równocześnie idealnie komponując się z resztą kreacji. Jednak, czy wszystkie kolczyki pasują do każdego typu urody? Jakie rodzaje kolczyków wyróżniamy? Które z nich są najpiękniejsze? Oto nasz ranking top 5 rodzajów kolczyków.

1. Kolczyki sztyfty (wkręty)

Kolczyki sztyfty nazywane także wkrętami to obecnie jedne z najpopularniejszych oraz najczęściej noszonych rodzajów kolczyków. Ich nazwa związana jest ze sposobem zapięcia biżuterii na uchu, bowiem sztyfty składają się z dwóch części: kolczyka z przymocowanym bolcem oraz zatrzasku (tzw. baranka lub motylka), który zaciska się na sztyft w celu zabezpieczenia kolczyka na małżowinie usznej.

Zdecydowana większość wkrętów przylega do ucha, dzięki czemu są one subtelną ozdobą pasującą idealnie do codziennych stylizacji. Dzięki swojej delikatnej budowie będą również świetnym pomysłem na pierwsze kolczyki dla dziewczynki lub nastolatki. Oczywiście nie oznacza to, że sztyfty to jedynie maleńkie kolczyki o prostym wyglądzie. W wielu salonach można znaleźć coraz więcej bogato zdobionych i wyrafinowanych kolczyków tego rodzaju, które sprawdza się na większe wyjścia.

2. Kolczyki z zapięciem angielskim (bigiel angielski)

Kolejną pozycję w naszym rankingu zajmują kolczyki z zapięciem typu bigiel. Idea tego typu ozdób jest nieco zbliżona do sztyftów, ponieważ i w tym przypadku kolczyk przekładany jest przez dziurkę w małżowinie i zabezpieczany z drugiej strony przy pomocy specjalnego zatrzasku. Tym, co różni te dwa rodzaje kolczyków, jest fakt, że kolczyki angielskie złożone są z jednej, długiej części bez dodatkowej zatyczki.

Kolczyki z zapięciem angielskim to wyjątkowe połączenie pięknej, lecz nie nachalnej ozdoby i bezpieczeństwa użytkowania, bowiem zapięcie typu bigiel praktycznie uniemożliwia zgubienie ozdoby. Jedną z ciekawszych ofert tego typu ozdób są kolczyki złote Łodzińscy, które sprawdzą się zarówno na co dzień, jak i na większe wyjścia.

3. Kolczyki koła

Kolejna pozycja w rankingu, czyli klasyczne koła to model, który nigdy nie wychodzi z mody, dzięki czemu wiele pań nie wyobraża sobie bez niego swoich codziennych stylizacji. Kolczyki koła znajdziemy praktycznie w każdy rozmiarze, od malutkich, ledwo widocznych okręgów po ogromne modele sprawdzające się przede wszystkich na różnego rodzaju imprezach.

Kolczyki koła mogą mieć trzy rodzaje zapięć: tradycyjny drucik wsuwany do znajdującej się naprzeciw rurki, bigiel angielski lub mechanizm z małym wcięciem, do którego zapada się kołeczek. Wszystkie z nich sprawiają, że kolczyki koła są wygodne i nie sprawiają problemów w noszeniu.

4. Kolczyki wiszące

Kolczyki wiszące to najbardziej rzucające się w oczy ozdoby wśród modeli prezentowanych w naszym rankingu. Mogą mieć różne rozmiary: od delikatnie opadających poniżej poziomu ucha, aż po egzemplarze sięgające ramion. Kolczyki wiszące zazwyczaj zapinane są na sztyft lub bigiel, które uniemożliwiają zgubienie tej pięknej ozdoby.

Ten rodzaj kolczyków świetnie sprawdzi się jako towarzysz sukienek i eleganckich stylizacji nadając szyi powabnego, smukłego wyglądu. Bardzo dobrze komponuje się z upiętymi włosami, które pozwalają wyeksponować powabność długich kolczyków.

5. Nausznice

Nausznice to jeden z ciekawszych rodzajów kolczyków, który uwielbiany był już za czasów Kleopatry, a swój prawdziwy renesans przeżył w latach 90-tych ubiegłego wieku. Ten wyjątkowy rodzaj biżuterii różni się od reszty kolczyków sposobem zakładania, bowiem nausznicy nie wkładamy w małżowinę, lecz nasuwamy na obrąbek ucha.

Nausznice najczęściej wykonywane są ze złota, które ozdabia się małymi kamykami lub żłobieniami. Ten rodzaj kolczyków może stanowić bardzo elegancką i stylową ozdobę dla całej powierzchni ucha, co nieosiągalne jest w przypadku innych modeli.

 

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.